Metody radzenia sobie ze stresem (rywalizacja, mniejsza wrogo艣膰, odpoczynek, odreagowanie)
馃尫RYWALIZACJA
Kiedy wiesz, 偶e jeste艣 w d艂ugotrwa艂ym stresie zastan贸w si臋, czy aktualnie nie da艂e艣 si臋 wp臋dzi膰 w rywalizacj臋. Do p贸ki m贸wimy o rywalizacji w kontek艣cie kooperacji, czyli wsp贸lnym dzia艂aniu, by uzyska膰 jak膮艣 korzy艣膰, to ma ona pozytywny wyd藕wi臋k.
Rywalizacja b臋d膮ca stresorem jest nacechowana nieuczciwo艣ci膮, a intencja, z kt贸r膮 wtedy dzia艂amy jest negatywna. Cz臋sto prowadzi do konfliktu. Wtedy pojawia si臋 brak zaufania, ci膮g艂a ch臋膰 kontroli drugiej osoby, nie potrafimy si臋 ju偶 dogada膰, poniewa偶 wymiana informacji jest szcz膮tkowa. Sta艂y krytycyzm wobec dzia艂a艅 innej osoby. Kiedy masz ch臋膰 bycia lepszym od kogo艣 innego ZA WSZELK膭 CEN臉, tracisz racjonalno艣膰 dzia艂ania oraz tracisz spor膮 ilo艣膰 wolnych zasob贸w, kt贸re m贸g艂by艣 wykorzysta膰 np. do osi膮gni臋cia zaplanowanego celu lub po prostu do tego, by odzyska膰 spok贸j i harmoni臋, a przez to zwi臋kszy膰 poziom satysfakcji z 偶ycia.
A przecie偶 w ko艅cu o to nam chodzi- by ZYSKA膯 呕YCIE LEPSZEJ JAKO艢CI.
Kiedy wiesz, 偶e jeste艣 nara偶ony na stres, znajd藕 takie zaj臋cia i wybierz takie relacje, kt贸re nie wi膮偶膮 si臋 z rywalizacj膮 lub dokonaj analizy zysk贸w i strat, kiedy podejmujesz si臋 jakiego艣 wyzwania.
馃尫MNIEJSZA WROGO艢膯
Po co komu wrogo艣膰?
To spos贸b na radzenie sobie z W艁ASNYM KIEPSKIM STANEM EMOCJONALNYM ORAZ NEGATYWIZMEM.
Inaczej rzecz ujmuj膮c, kiedy nie radzisz sobie z jakimi艣 swoimi defektami, jeste艣 wrogo nastawiony do innych os贸b, kt贸re przyk艂adowo objawiaj膮 te Twoje nielubiane przez Ciebie cechy. Mo偶esz si臋 nie zgodzi膰, ale tak jest. Jest to poparte badaniami.
Najwi臋kszy wp艂yw na stan zdrowia b臋dzie mia艂o obni偶enie wrogo艣ci w stosunku do os贸b z najbli偶szego otoczenia.
SP脫JRZ PRAWDZIE W OCZY SPOGL膭DAJ膭C W G艁膭B SIEBIE.
Z CZYM TAK NAPRAWD臉 SAM WALCZYSZ?
CO POWODUJE, 呕E AKURAT TE CZYJE艢 ZACHOWANIA DENERWUJ膭 CIEBIE?
Sporz膮d藕 codzienn膮 list臋 np. kogo spotykasz i w jaki pozytywny spos贸b si臋 do niej odniesiesz, czyli przywo艂aj np. jedn膮 rzecz, my艣l, za kt贸r膮 dan膮 osob臋 lubisz, szanujesz czy cenisz.
馃尫ODPOCZYNEK
W teorii ka偶dy wie, czym on jest. Ka偶dy wie, 偶e jest wa偶ny, ale w praktyce, czy faktycznie odpoczywamy efektywnie?
W sytuacjach zagro偶enia i stresowych Tw贸j m贸zg zachowuje si臋 inaczej. Nawet, gdy zagro偶enie jest wyimaginowane, w艂膮cza si臋 reakcja „walcz, albo uciekaj”. Nast臋pnie Tw贸j umys艂 zaczyna szuka膰 w pami臋ci podobnych sytuacji, w kt贸rych czu艂 si臋 zestresowany lub zagro偶ony, na bazie kt贸rych zaczyna tworzy膰 scenariusze odnosz膮ce si臋 do przysz艂o艣ci w zwi膮zku z zaistnia艂ym zagro偶eniem, niezale偶nie, czy jest ono realne, czy te偶 nie. To wszystko dzieje si臋 tak szybko, 偶e nie jeste艣 tego w stanie 艣wiadomie zarejestrowa膰.
Niestety przypominaj膮c sobie w k贸艂ko te zagro偶enia powodujesz, 偶e Tw贸j m贸zg jest w sta艂ej gotowo艣ci do podj臋cia reakcji „uciekaj lub walcz”, nawet, gdy sytuacja stresowa minie. Tak emocje, kt贸re powinny trwa膰 tylko chwil臋 i nie powinny wywo艂ywa膰 k艂opot贸w, mog膮 przerodzi膰 si臋 w bardzo problematyczne i trwa艂e, powoduj膮c uczucie PERMANENTNEGO ZM臉CZENIA.
Zacznij od g艂臋bokiego oraz zdrowego SNU.
To sen w g艂贸wnej mierze wp艂ywa na proces regeneracji cia艂a, dlatego wa偶ne jest, aby艣 np. po operacjach, ci臋偶kich treningach, trudnych projektach, czy wyczerpuj膮cych dniach pracy zafundowa艂 7-8h snu.
- Naucz si臋 WYCISZA膯. Odpowiednie 膰wiczenia mog膮 Ci w tym pom贸c. Tym samym wypoczynek stanie si臋 dla Ciebie dobrym czasem dla regeneracji tudzie偶 sposobem na uzupe艂nienie energii.
Po艂贸偶 si臋 i oddychaj. Sprawd藕, czy czujesz w jakikolwiek spos贸b zm臋czenie w Twoim ciele. Je艣li tak, to przez chwil臋 poobserwuj, w jaki spos贸b jeste艣 zm臋czony. Kiedy ju偶 chwil臋 na to po艣wi臋cisz, zadaj sobie pytania:
Dlaczego czuj臋 si臋 zm臋czony?
Co jest nie tak?
Co to m贸wi o mnie, 偶e tak si臋 czuj臋?
Co si臋 stanie, je艣li nie b臋d臋 mog艂a si臋 z tego otrz膮sn膮膰?
Co to zm臋czenie oznacza?
Jakie b臋d膮 konsekwencje?
Pozw贸l, by te pytania kr膮偶y艂y w Twojej g艂owie tak przez chwil臋.
TAK PO PROSTU.
馃尫ODREAGOWANIE
Odreagowanie napi臋cia, kt贸re wywo艂ane jest kumulacj膮 adrenaliny i innych hormon贸w stresowych z krwi. Zadbaj o to zanim hormony te zaczn膮 wyniszcza膰 organizm (patrz post #3). Kiedy jeste艣 w stanie identyfikowa膰 reakcje negatywne, kt贸re zachodz膮 w organizmie na skutek stresu, jeste艣 w stanie w stanie im efektywnie przeciwdzia艂a膰.
Je艣li jeste艣 艣wiadomy tego, 偶e czujesz r贸偶ne emocje np. smutek, l臋k, z艂o艣膰, b膮d藕 r贸wnie偶 艣wiadomy, 偶e to nie one powoduj膮, 偶e Tw贸j nastr贸j robi Ci krzywd臋 i czujesz si臋 藕le, tylko TO, JAK REAGUJESZ NA TE EMOCJE.
Kiedy pozwolisz sobie na ich towarzystwo tak d艂ugo, jak potrzebujesz, nie b臋dziesz ich t艂umi膰 w sobie, a co za tym idzie- KUMULOWA膯 i tworzy膰 napi臋cia w ciele. One odejd膮 w najlepszym dla nich momencie, a Ty staniesz si臋 WOLNY od ich wp艂ywu.
Dopiero, kiedy zaczynasz udawa膰, 偶e jakiej艣 emocji nie czujesz, kiedy j膮 wypierasz (z r贸偶nych powod贸w), mo偶e si臋 okaza膰, 偶e stanie si臋 ona 藕r贸d艂em napi臋膰, a w konsekwencji stresu. Tworzysz iluzj臋, w kt贸rej powoli si臋 zatracasz, bo nie jeste艣 ju偶 wstanie zidentyfikowa膰 swoich potrzeb. Kiedy za wszelk膮 cen臋, chcesz si臋 uwolni膰 ze z艂ego nastroju, czy z poczucia bycia nieszcz臋艣liwym, grz臋藕niesz jeszcze g艂臋biej.
ZAAKCEPTUJ WI臉C SWOJE EMOCJE.