Metody radzenia sobie ze stresem (obecność, odpuszczanie, odżywianie)

🌷OBECNOŚĆ

Czyli zdolność bycia TU I TERAZ oraz umiejętność kontrolowania negatywnych fantazji i trudnych emocji , a także umiejętność optymalnej koncentracji na wykonywaniu czynności, czy skutecznego oszczędzania energii organizmu.

Pozostań w kontakcie ze sobą.

Kiedy czujesz, że myślami jesteś gdzie indziej, wróć. To się samo nie wydarzy. To Twoja ciężka praca. Przypominaj sobie, żeby być przy sobie.

U siebie.

W swoim wewnętrznym ogródku, który każdy z nas ma.

Wyobraź sobie, że Twoje wnętrze – to co myślisz, to jak się czujesz, jak się widzisz, obrazuje właśnie Twój wewnętrzny ogród.

Jak on wygląda? Co w nim rośnie? Jak dbasz o niego?

JAK SPĘDZASZ W TYM OGRODZIE CZAS?

Lubisz tam być?

Co pielęgnujesz? Co sadzisz? Kwiaty? Uprawiasz grządki?

A możesz masz basen? Altankę? W tle gra muzyka?

A jeśli rosną tam chwaty? Jest zaniedbany? Chcesz, żeby taki był?

Bądź obecny w swoim ogródku, zwłaszcza, zanim pójdziesz do innego.

Wycisz się. Zamknij oczy. skoncentruj myśli na siebie. Oddychaj głęboko.

Odpowiedź na pytanie:

Co czujesz W TYM MOMENCIE? Nazwij to.

Jakie TERAZ towarzyszą Ci emocje? Nazwij je.

Zostań tak przez 3, 4, 5 minut- tyle ile potrzebujesz.

I pomyśl o swoim ogrodzie 😉.

Dzięki obecności poziom koncentracji i uważności będzie wyższy, a to może się przełożyć na np. lepsze wyniki w pracy.

🌷ODPUSZCZANIE

To ważny obszar, o który można zadbać ucząc się asertywnej odmowy, czy zdobywając umiejętność wyznaczania priorytetów, tak by nie brać na siebie większej ilości obowiązków, niż jesteśmy w stanie sprostać.

Główną drogą do szczęścia jest:

  • PRZESTAĆ MARTWIĆ SIĘ RZECZAMI, NA KTÓRE NIE MASZ WPŁYWU

Aby to osiągnąć dokonaj 4 rzeczy:

WYRZUĆ NIEPOTRZEBNE RZECZY- nie zbieraj i nie trzymaj tego, czego już nie potrzebujesz ta zasada dotyczy zarówno rzeczy materialnych, jak ich nie materialnych.

CHCIEJ BYĆ TU, GDZIE JESTEŚ– jeśli nie jesteś zadowolony z miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz, koniecznie zastanów się, gdzie chcesz być. Jak ma wyglądać Twoje życie?

DAWAJ BEZ OCZEKIWANIA CZEGOŚ W ZAMIAN, gdyż kto ma niewiele oczekiwań, przeżywa prawie wszystko jako bogactwo i podarunek, który zwiększa poziom zadowolenia z życia.

MIEJ UMYSŁ WOLNY OD MYŚLI, jak z patelnia z  teflonu, do którego nie przywrze żadna nękająca myśl. Pozwól, by myśli przepływały przez Ciebie. nie zatrzymuj ich w sobie.

Jeśli znajdujesz się w negatywnej sytuacji, zrób 2 rzeczy, żeby zredukować ilość stresujących sytuacji:

Odpowiedź na pytanie : CO NAJGORSZEGO MOŻE TEN PROBLEM WYWOŁAĆ?

PODZIEL RZECZY NA TE, NA KTÓRE MASZ WPŁYW I NA TE, NA KTÓRE NIE MASZ WPŁYWU.

Następnie:

Zaakceptuj to, że już tak jest. Jeśli problem jest teraz, to już go nie zmienisz. Możesz założyć najgorszy scenariusz i go zaakceptować. W tym momencie zaczynasz łagodzić jego skutki.

🌷ODŻYWIANIE

Zdrowa zbilansowana dieta to podstawa zdrowego i dobrze funkcjonującego organizmu. Tak wyczytamy na każdym kroku, gdzie będziemy szukać informacji o zdrowym odżywianiu.

Ważne jest, abyś wyrobił sobie zdrowe, żywieniowe nawyki, które doprowadzą Cię do zdrowego stylu odżywiania, dzięki czemu będziesz jeść wartościowe rzeczy, a odrzucisz złe produkty.

Kluczowym jest zmiana NAWYKÓW żywieniowych. Żadna dieta nie posłuży Tobie tak, jak trwale wyrobiony nowy nawyk. Aby takie zmiany zaistniały, potrzebujesz w pierwszym etapie skupić się na 21 dniach.

Zaplanuj na ten okres wykluczenie krok po kroku:

CUKRU (w pierwszej kolejności odstaw słodkie napoje. naucz się pić herbatę, kawę bez cukru.)

białego pieczywa (zastąp je innym pełnoziarnistym, a najlepiej takim bez cukru, drożdży i w 100% na zakwasie. Bądź świadomy, że ciemne pieczywo w marketach nie jest wartościowym pieczywem- jest ono głęboko mrożone i karmelizowane, stąd ich ciemny kolor. Zwracaj uwagę na skład.)

reszty słodkości– po odstawieniu cukru, drugim krokiem jest odstawienie pozostałych słodyczy. Możesz je zastąpić legalnymi słodyczami z naturalnych składników, a słodzić możesz bananem, daktylami, miodem, czy erytrytolem.

Ponadto: zwracaj uwagę na to jakiego rodzaju tłuszcze dostarczasz do organizmu. Odrzuć tłuszcze trans (są stosowane w żywności przetworzonej- przede wszystkim w fast foodach), a dostarczaj ZDROWE TŁUSZCZE zawarte w różnego rodzaju olejach (np. lnianym, z wiesiołka, z siemienia lnianego) oraz w oliwie z oliwek, w nasionach i pestkach, orzechach, jajkach, awokado oraz tłustych rybach morskich.

naucz się picia WODY np. z cytryną i miętą, by miała lepszy smak. Nawodniony organizm, to zdrowy organizm. Lepiej się czujesz, z większą łatwością możesz skoncentrować myśli, masz więcej energii podczas treningu fizycznego.

To pięć pierwszych kroków do zmiany na lepsze.

Najczęściej to one sprawiają najwięcej trudności, a nie jakby się wydawało, utrzymanie diety.

UWAGA! odstawienie cukru może być najbardziej problematyczne, ponieważ jest on uzależniającą substancją, po spożyciu której organizm wytwarza serotoninę, czyli hormon szczęścia. Pobudzenie i przypływ szczęścia są jednak w tym przypadku krótkotrwałe ( jak podczas aplikacji narkotyków). Wpadasz w błędne koło. Dlatego też często sięgasz po słodycze, kiedy jesteś w sytuacja stresowej, by rozładować napięcie. To jednak nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ o ile szybko poprawisz sobie humor, o tyle jeszcze szybciej odczujesz spadek nastroju, który pogłębia stres.

Dodam, że największe wyzwanie stanowi pierwszy tydzień. Możesz czuć się, jak na detoksie i możesz nie myśleć racjonalnie. Twoje myśli mogą być skupione tylko na jednym- zaspokojeniu potrzeby dostarczenia cukru do krwi. Brzmi stresująco, prawda?

Jeśli jednak wytrwasz, będziesz czuł się o wiele lepiej 😊

Powodzenia!

Jeśli jesz cukier, bądź uważny na to, co się dzieje z Tobą po jego spożyciu.

Co czujesz, jak się zachowujesz.

Sprawdź, co dzieje się z Tobą po godzinie, po dniu, tygodniu od odstawienia.

Najlepiej widoczne jest to u dzieci. Zobacz, czy po zjedzeniu lodów, batonika itd Twoje dziecko dostaje turbodoładowanie i zaczyna się zachowywać w inny sposób, jakby było w amoku, a co stanie się za około 45 minut ( czy stanie się nieznośne, marudne, żądne ponownej dawki cukru).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *